ویژگی‌های یک فلاسک خوب

فروشگاه اینترنتی هدیه تبلیغاتی تهران سارنگ

برترین خصوصیات یک فلاسک چیست؟

افراد زیادی امروزه از فلاسک استفاده می‌کنند و کمتر کسی پیدا می‌شود که با عملکرد این وسیله محبوب آشنایی نداشته باشد.  فلاسک ظرفی است که برای ثابت نگه‌داشتن دمای نوشیدنی‌ها گرم و سرد مورداستفاده قرار می‌گیرد. فلاسک دارای دیواره‌ی دوجداره  است که جنس آن شیشه است و قسمت داخلی دیواره نیز با آب‌نقره پوشش دهی شده و  به‌منظور ایجاد خلأ هوای میان دیواره دوجداره به‌وسیله پمپ خالی می‌شود. این ظرف شیشه‌ای از قسمت بیرونی به‌وسیله پوشش فلزی یا پلاستیکی نگهداری می‌شود.

این وسیله کاربردی و محبوب در سال ۱۸۹۲ میلادی به‌وسیله فردی به نام سرجیمزدوار  که یک فیزیکدان و شیمیدان اسکاتلندی بود اختراع شد و اولین تولید تجاری آن در سال ۱۹۰۴ توسط شرکت آلمانی ترموس انجام شد. به همین دلیل  این وسیله، ترموس یا دوئر هم نامیده می‌شود.  تعریف دیگری که از آن می‌توان داشت این است که دو بطری با دیواره‌های نازک است که یکی درون دیگری جای گرفته و در سر به هم محکم شده‌اند.


فلاسک چگونه مایعات یا مواد دیگر را با دمای اولیه به مدت طولانی نگه می‌دارد؟

همه ما این موضوع را به‌خوبی می‌دانیم که اشیای گرم با انتقال دادن گرمای خود به محیط اطرافشان، سرد شده و اشیای سرد با گرفتن گرما از محیط اطراف خود گرم می‌شوند. کار اصلی این ظرف، جلوگیری از انتقال یافتن گرما از خارج به داخل و یا از درون به خارج از آن است.

گرما از طریق سه روش از جایی به‌جای دیگر جریان می‌یابد. این سه روش عبارت‌اند از:

• هدایت
• همرفت
• تابش

به دلیل اینکه این وسیله دیواره‌ای از جنس شیشه دارد و شیشه هم ماده‌ای عایق است، گرما از روش هدایت  نمی‌تواند در آن جریان پیدا کند و همچنین به علت وجود خلأ در بین دوجداره، مانع از جریان گرفتن گرما به‌صورت همرفت می‌شود. اما این وسیله از جریان یافتن گرما به‌صورت تابش نیز جلوگیری می‌کند و این بی‌دلیل پوشش نقره‌ای داخل آن است. وجود این سه ویژگی در کنار هم باعث شده تا فلاسک بتواند، مواد گرم و سرد را بدون اینکه دمای آن‌ها تغییری کند برای مدت طولانی نگه دارد.

مزایای استفاده از فلاسک

یکی از مزایای استفاده از این ظرف صرفه‌جویی در چای و انرژی است. چون با یک‌بار گرم کردن چای تا چند ساعت می‌توان چای داغ به همراه خود داشت. این وسیله چای برای کسانی که بیرون از خانه هستند و می‌خواهند چای یا قهوه‌ گرم نوش جان کنند بسیار مناسب است.

بهترین فلاکس آن است که در هوای گرم محتویات داخل آن را سرد و در هوای سرد محتویات داخل آن را گرم نگه دارد که در هر دو حالت از فاسدشدن نوشیدنی‌ها‌ و خوراکی‌ها جلوگیری می‌کند.

خصوصیات فلاسک

این وسیله ازنظر ظرفیت، وزن، اندازه و شکل انواع مختلفی دارد. بدنه آن معمولاً در دو نوع پلاستیک فشرده یا استیل است و مخزن داخلی آن از جنس استیل یا شیشه است که دارای حجم نیم لیتری به بالا بوده و همچنین خروجی آب در سه مدل ضامنی، پیچی و فشاری است.

انواع فلاسک‌ها

•فلاسک چای دسته دار
• قلاسک مسافرتی  لیوان‌دار
• فلاسک فندکی ماشین
• فلاسک غذا

اگر می‌خواهید از این وسیله به‌منظور گرم نگه‌داشتن غذای خود استفاده کنید فلاسک غذا که برخلاف فلاسک چای دهانه بزرگی دارد، می‌تواند برای شما گزینه خوبی باشد. فلاسک چای فقط برای نگه‌داری نوشیدنی‌ها به کار می‌رود. فلاسک یک وسیله ضروری و مهم برای استفاده افراد در سفر و منزل است و از آن می‌توان برای نگهداری آب جوش و آب‌خنک برای مدت‌زمان طولانی استفاده کرد. این وسیله در انواع، اقسام و اندازه‌های مختلفی به‌وسیله برندهای گوناگون ساخته می‌شود و مورداستفاده افراد قرار می‌گیرد.

خرید فلاسک

نکته مهمی که باید در هنگام خرید فلاسک  به آن  توجه داشت این است که هدف خود را از خرید این وسیله باید مشخص کنید. به‌عنوان‌مثال اگر می‌خواهید فلاسکی بخرید که به‌راحتی در کیف یا کوله شما جای گیرد، می‌توان فلاکس استوانه‌ای قابل‌حمل را انتخاب کرده و آن را خریداری نمود. در هنگام خرید دقت کنید که اگر آن را تکان دادید، نباید چیزی در آن صدا داده و تکان بخورد.

مواردی را که هنگام خرید فلاکس باید به آن توجه داشت بدین‌صورت است:

مخزن درونی فلاسک

فلاکس‌های موجود در بازار دارای مخزن‌هایی در دو مدل شیشه‌ای و استیل هستند که هر کدام مزایا و معایبی دارند.

مزایا و معایب فلاسک با مخزن شیشه‌ای:

مزایا: این نوع فلاکس که دارای مخزن شیشه‌ای است، ازلحاظ بهداشت و راحت تمیز کردن آن گزینه خیلی خوبی است. همچنین مخزن‌های شیشه‌ای بوها را به خود جذب نمی‌کند و به‌راحتی برای نگهداری مواد ترش و مواد غذایی می‌توان استفاده کرد. وزن آن نسبت به نوع استیل کمتر است. از مزایای دیگر محفظه شیشه‌ای این است که مدت‌زمان بیشتری مایعات را گرم یا سرد نگه می‌دارد. مثلاً آب گرم را حدود ۱۲ ساعت و آب سرد را تا ۲۴ ساعت خنک نگه می‌دارد.

معایب: یکی از معایب این نوع این است که براثر تغییرات دمای ناگهانی یا سهل‌انگاری ممکن است شیشه آن بشکند. منظور از تغییرات دما این است که اگر آن را از یک محیط سرد بیاورید و فوراً در آن مایع داغ بریزید، احتمال شکستن شیشه وجود دارد. این عیب باعث می‌شود که گاهی برای پیدا کردن شیشه متناسب با آن مخصوصاً در فلاکس‌های قدیمی دچار مشکل شوید.
جنس شیشه‌های فلاکس بیشتر از بور و سیلیسکات است و از ویژگی‌های مهم آن تحمل شوک پذیری است. در ایران شیشه فلاکس ساخته نمی‌شود و کارخانه‌های ایرانی فقط قاب آن را می‌سازند.

 مزایا و معایب فلاسک با مخزن استیل

مزایا: این نوع فلاکس در آن از استیل ضدزنگ به‌کاررفته که باعث افزایش عمر و دوام آن می‌شود و براثر ضربه نمی‌شکند و فقط ممکن است فرورفتگی در بدنه ایجاد شود. استیل علاوه بر دوام و مقاومت بالا در برابر شوک حرارتی، ظاهری زیبا و درخشان دارد.

معایب:  اگر ضربه شدیدی به آن وارد شود، خاصیت عایق بودن آن از بین می‌رود و به‌اصطلاح گاز آن خارج می‌شود که قابل تعمیر هم نیست. در ضمن هنگام خرید دقت کنید که بوی خاصی ندهد چون بعضی از آن‌ها از مواد بی‌کیفیت ساخته می‌شود.

 بدنه بیرونی فلاسک

این پوشش از هر جنسی می‌تواند باشد. پوشش پلاستیکی به دلیل وزن کمتر و حمل راحت‌تر کارایی بیشتری نسبت به شیشه دارد. چون شیشه ساختار شکننده و وزن زیادی دارد.

اندازه فلاسک

در هنگام خرید باید به فاکتور اندازه دقت کنید که این وسیله را برای چند نفر می‌خواهید مورداستفاده قرار دهید. مثلاً برای مسافرت با خانواده و یا دوستان فلاکس بزرگ و برای نوشیدن چای در محل کار فلاکس کوچک مناسب است. هر چه این وسیله کاربردی بزرگ باشد توانایی بیشتری برای گرم نگه‌داشتن مایعات دارد ولی حمل آن‌ها سخت‌تر است.

درب فلاسک

در هنگام خرید باید به درب فلاکس هم توجه کنید. درب آن باید طوری باشد که گرما را نگه‌داشته و از هدر رفتن انرژی جلوگیری کند. همچنین به‌راحتی درب آن باز و بسته شود و نشتی هم نداشته باشد. مدل‌های پیچی بهترین مدل درب است. چون گرما را حفظ کرده و مدت‌زمان بیشتری مایعات را گرم نگه می‌دارد.

مدت زمانی‌که مایعات در فلاسک گرم می‌ماند

در همه‌ی فلاکس‌ها مدت‌زمان گرم نگه‌داشتن مایعات کمتر از مدت‌زمان سرد نگه‌داشتن است. مثلاً در فلاکس یک لیتری مدت‌زمان نگهداری آب داغ حداقل ۸ ساعت و مایعات سرد حداقل ۲۴ ساعت است.اما مدت‌زمانی که فلاسک می‌تواند مایعات را گرم یا سرد نگه دارد به عواملی مانند جنس محفظه و بدنه و کیفیت فلاسک، اصل یا تقلبی بودن آن و اینکه شما چگونه از فلاسک نگهداری می‌کنید نیز بستگی دارد .اگر شما در مدت‌‌‌‌زمان طولانی‌تری از فلاسک استفاده می‌کنید می‌توانید از فلاسکی با مخزن شیشه‌ای استفاده کنید. فلاسک با مخزن شیشه‌ای نسبت به فلاسک با مخزن استیل نوشیدنی شمارا در مدت‌زمان بیشتری گرم نگه می‌دارد.

قیمت فلاسک

قیمت این ظرف کاربردی بسته به نوع، کیفیت، مارک و مواد به‌کاررفته در ساخت مانند نوع استیل، حجم، جنس بدنه، جنس داخلی و غیره بستگی دارد. فلاکس‌های با قاب پلاستیکی ارزان‌تر از بقیه هستند.اگر فکر می‌کنید که هرچه پول بیشتری بپردازید می‌توانید فلاسکی باکیفیت بالاتر بخرید باید بگوییم که همیشه این‌طور نیست، قیمت بالا همیشه نشان‌دهنده کیفیت بالا نیست 

موقع استفاده از فلاسک به این نکات باید توجه داشت:

• درب آن را کاملاً سفت و محکم کنید.
•  خیلی آن پر نکنید.
• برای شستن از مواد‌‌‌ شیمیایی استفاده نکنید.
• فلاکس را داخل ماشین ظرف‌شویی نگذارید.
• در نظر داشته باشید که نباید از این وسیله برای نگهداری نوشیدنی‌های گازدار استفاده کنید.
• آن را کنار اجاق‌گاز نگذارید.
• مراقب باشید فلاکس پر از مایع داغ را د‌ر‌ دسترس کودکان قرار ندهید

مقالات مرتبط

برترین محصولات تهران سارنگ

افزودن به سبد خرید